Regularne czyszczenie posadzek jest kluczem do sukcesu, jeśli chcemy, aby służyła nam przez długi czas i estetycznie wyglądała. Niestety wiele osób ma to do siebie, że sprzątają tylko powierzchownie lub sięgają po zbyt silne środki czyszczące, które uszkadzają posadzkę. Istotne jest to, aby dobierać metody czyszczenia do rodzaju posadzki. Inaczej wygląda to w przypadku podłogi drewnianej, parkietu laminowanego, posadzki betonowej, płytek ceramicznych czy posadzki kamiennej.
Jak czyścić drewnianą podłogę?
Drewniane podłogi wyglądają bardzo estetycznie, nadają wnętrzu charakteru i przytulności. Są też uniwersalne i pasują niemalże do każdej aranżacji. Można po nie sięgać zarówno w przypadku pomieszczeń urządzonych w stylu tradycyjnym, jak i nowoczesnym. Drewno wyróżnia się unikalną fakturą i może mieć przeróżne odcienie. Jeśli podłoga wykonana z tego naturalnego surowca ma pozostać przez długie lata w nienagannym stanie, trzeba o nią należycie zadbać.
Czyszczenie posadzek tego typu nie jest problematyczne. Wystarczy sięgnąć po szczotkę, odkurzacz czy wilgotnego mopa. Ważne jest to, aby używać odpowiednich środków czyszczących/pielęgnacyjnych, czyli takich zgodnych z rodzajem podłogi i sposobem jej wykończenia. W przypadku podłóg lakierowanych zaleca się używać syntetyczne środki pielęgnacyjne, które nie mają w składzie tłustych substancji. Z kolei do posadzek mających powierzchnię olejowaną wymagane jest użycie środków zawierających tłuszcz.
Można też posiłkować się domowymi sposobami. Wystarczy kilka składników do przygotowania detergentu – woda, ocet, szare mydło lub delikatny płyn do mycia naczyń. W przypadku ciemnego drewna idealną opcją będzie mikstura na bazie ciepłej wody i naparu z czarnej herbaty.
Co z posadzką z kamienia?
Coraz częściej we wnętrzach króluje kamień, który idealnie sprawdza się zarówno na ścianie, jak i na podłodze. Podobnie jak drewno również ma niepowtarzalną strukturę. Materiał ten jest bardzo odporny na uszkodzenia mechaniczne. Jeśli będziemy należycie o niego dbać, przez długi czas stanowić będzie praktyczną ozdobę wnętrza. Metoda czyszczenia uzależniona jest od rodzaju kamienia. Niektóre posadzki kamienne wymagają konkretnej pielęgnacji – marmur czy granit. Kluczowe w przypadku posadzek z kamienia jest rozpoczęcie od zmatowienia powierzchni, aby nie doszło do porysowania kamienia na dalszych etapach czyszczenia. Posiłkować można się szczotką z miękkim włoskiem czy odkurzaczem – musi mieć końcówką nierysującą powierzchni.
Do mycia kamienia wystarczy płaski mop z mikrofazy, akrylu i bawełny. Od czasu do czasu trzeba też umyć posadzkę kamienną ciepłą wodą z dodatkiem detergentu, po czym dokładnie osuszyć. W przypadku niektórych kamieni trzeba liczyć się z otwartymi porami i mikroszczelinami. To właśnie tam gromadzi się brud. Jeśli chcemy uniknąć nieestetycznych i trudnych do usunięcia plam z kamiennej posadzki, należy sięgnąć po impregnat. Podłoga z kamienia będzie pięknie lśniła, jeśli przetrze się ją wełnianą szmatką, po czym umyje wodą z niewielką ilością płynu do naczyń i kilkoma kroplami preparatu o właściwościach nabłyszczających.
Ceramika na podłodze
Ze względu na łatwość w utrzymaniu w czystości wiele osób kładzie na posadzce płytki ceramiczne. Te o gładkiej powierzchni wystarczy zamiatać i przecierać mopem zamoczonym w wodzie z delikatnym detergencie. W przypadku gresu polerowanego warto sięgać po preparaty zawierające alkohol. Można też posiłkować się płynem do mycia szyb, wymieszanego z wodą. Z kolei przy płytkach bardziej chropowatych, w których nagromadził się już brud, należy najpierw wyczyścić je twardą szczotką i mydłem. Najłatwiej jest to zrobić przy użyciu gorącej wody z detergentem i amoniakiem. Jeśli pojawiła się pleśń, należy potraktować ją octem lub amoniakiem.
Artykuł powstał dzięki współpracy z firmą ECO-PARA.